Veliki interes posjetitelja izazvala je komiška ribarska kućica, koja je prošlog tjedna ponovno podignuta na festivalu mediteranske pomorske baštine “Escale à Sète”. Svi koji su pohodili najveći festival pomorske baštine na Mediteranu mogli su sudjelovati u gradnji tradicionalnih viških brodica, kušati komiške specijalitete i poslušati dalmatinsku klapsku pjesmu.
Komiška baraka, ribarska kućica koja je nekad služila za soljenje ribe, udruzi Palagruza danas služi za predstavljanje maritimne baštine, a najmlađi gosti popularnog festivala sudjelovali su u radionicama gradnje gundule, male brodice koja je služila za veslanje na obližnja komiška žala.
Komiška sandula ‘Molo Palagruza’, ribarski je brod ravnog dna koji je služio za ribarenje na obližnjim komiškim poštama, a u Seteu je dobila novo jedro koje su iscrtala djeca u sklopu međunarodnog projekta ‘Paint a future’ kojim ih se potiče nove generacije na izražavanje vizije svijeta kakvog žele.
Posjetitelji su uživati i u već gotovim komiškim gundulama, Jurkovicu i Lucicu, od kojih je jedna i zaplovila uz bok vezanim jedrenjacima.
Osim brodograditeljskih radionica, posjetitelji su kod komiške ribarske kućice mogli okusiti i domaće specijalitete kao što su brujet, komiška pogača, pečene srdele i skuše, a bilo je i tradicionalne uskršnje janjetine s graškom.
Komiška baraka bila je ujedno i izložbeni prostor fotografija, uzlova i starinskih ribarskih alata. Fotograf Boris Kragić predstavio je svoju izložbu ‘Arhipelag otoka Visa’, bile su izložene i fotografije Velimira Bešića, a veliki interes pobudili su uzlovi u bocama Damira Višića. Zapjevala se i klapska pjesma koja je bila i sastavni dio subotnje parade.
Festival ‘Escale à Sète’ najveći je mediteranski festival pomorske baštine koji se održava u gradu Sète, a koji okupi i do nekoliko stotina tisuća posjetitelja. Hrvatsku maritimnu baštinu na internacionalnom festivalu Escale à Sète ponovno su, nakon pauze uslijed pandemije, predstavile komiške udruge Palagruza i Geopark Viški arhipelag, Cronaves iz Splita i posada gajete Mila s Prvića.
J.K.
Izvor: Morski.hr