Lijepa novost iz splitskog Pomorskog muzeja - Postavljen interaktivni kiosk: "Sve generacije imaju mogućnost pristupiti pod more, na 120 metara dubine"

Riječ je o samostojećem ekranu dijagonale 55 inča (cca 140 cm) koji je osjetljiv na dodir te korisnicima omogućuje izvanredno iskustvo susreta s odabranim podvodnim lokalitetima i artefaktima pomorske baštine poput olupina brodova iz antike, ranog novog vijeka, slavne Viške bitke te obaju svjetskih ratova.

Ova aktivnost realizirana je u sklopu projekta Pomorsko je dobro Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije, a posjetitelji će interaktivni kiosk moći vidjeti u sklopu Noći muzeja.

"Danas u Hrvatskoj pomorskom muzeju predstavljamo interaktivni kiosk koji sadržava predstavljene podmorske lokalitete unutar Splitsko-dalmatinske županije. To je projekt u potpunosti financiran od strane Splitsko-dalmatinske županije. Već ranije je objavljena jedna publikacija u nakladi županije koja je predstavila podmorske lokaliteta, a ovo je sada daljnji iskorak prema novim tehnologijama kako bi sve generacije, i mlađe koje to vole otkrivati kroz suvremene tehnologije pristupili pod more i na dubine do 120 metara. Ovdje su predstavljeni i brodolomi, odnosno stradali brodovi u viškom boju koji se nalaze na tim dubinama, a ima i onih u pličinama.

No, nije sve u predstavljanju i lijepim fotografijama, atraktivnim video sadržajima, sam uređaj u sebi sadrži određene zanimljivosti, kao igrice, memoryje, slagalice, a možete poslati i razglednicu sa tom snimkom iz podmorja nekom kome želite jer uređaj ima i tu mogućnost. Naravno, možete okušati svoje znanje, sadrži određene kvizove, a i jedan poseban kviz, geolokator gdje morate odrediti gdje je pojedina olupina, ne samo broda već i zrakoplova. Predstavljeni su i zrakoplovi stradali u Drugom svjetskom ratu, naročito u viškom podmorju", kazao nam je ravnatelj Hrvatskog pomorskog muzeja Ljubomir Radić.

 

Pored uređaja će biti sve potrebno za dezinfekciju, a i uređaj će se redovito brisati.

"Uređaj će biti smješten u dijelu postava koji prati povijest trgovačkog pomorstva, od antičkih vremena. Realiziran je jedan showroom gdje nam dolaze u ovoj godini i VR naočale gdje možete doslovno zaroniti. To je projekt koji provodimo s partnerima iz BiH i Crne gore. Tako ćemo se nasloniti na taj drugi projekt, a osim ovog toucha, moći ćete staviti naočale na glavu i otići doslovno na neki od odabranih lokaliteta u našoj županiji. I ne samo u njoj nego i ono što se snimi u Crnoj gori i rijeci Neretvi će biti sadržano u tom našem VR setu. Time se neće stati, postoji mogućnost nadopunjavanja ukoliko se naprave nove kvalitetne snimke, pa da imate osjećaj da ste ronilac i da odlazite na neku od tih dubina. Može vas to potaknuti da preko ronilačkih centara odete na samu lokaciju, zaronite i vidite to iz prve ruke", pojasnio je ravnatelj.

"Treba pohvaliti ravnatelje i sve djelatnike Pomorskog muzeja koji rade jednu izvrsnu priču, a koja se uklapa i u naš projekt 'Dalmacija storytelling' kojim želimo dobiti dodatnu vrijednost našeg bogatstva i ponudu dizati na još jednu veću razinu. Ovo je dio projekta koji će se nastaviti i u idućoj godini, a vezan je za promociju ronjenja i lokaliteta za ronjenje koji su kod nas najbogatiji na Mediteranu", kazao je zamjenik župana SDŽ Stipe Čogelja.

Predstavljeni kiosk u sebi ima 22 lokaliteta, a obuhvaća područje Visa, Viške bitke, ali i područje oko otoka Šolte, Šćedra i niz drugih atraktivnih lokacija.

"Istaknula bih da smo prošle godine u okviru projekta Pomorsko je dobro, započeli s jednom novom aktivnosti koja se zove Nove tehnologije u turizmu. U sklopu toga smo sa Pomorskim muzejem u Splitu realizirali ovaj interaktivni kiosk. Istu aktivnost smo predvidjeli u 2022. godini  te planiramo još zanimljivosti ovog tipa, nešto novo, nekakav novi način prezentiranja mora i našeg priobalja kroz nove tehnologije u turizmu, kazala je pročelnica Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Matea Dorčić.

Izvor: Dalmacija danas