Održan sastanak s predstavnicima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom iz Crne gore na temu zakonske regulative i upravljanja lukama posebne namjene

Održan sastanak s predstavnicima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom iz Crne gore na temu zakonske regulative i upravljanja lukama posebne namjene

Predstavnici Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije Matea Dorčić i Frane Radelja ugostili su 28. rujna 2021. godine predstavnike Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom iz Crne Gore kojom prigodom se razgovaralo o zakonskoj i podzakonskoj regulativi u obje zemlje te upravljanju pomorskim dobrom s posebnim naglaskom na luke posebne namjene, odnosno sidrišta.

Naime, tvrtka iz Crne Gore je uspostavila uspješan i razrađen sustav upravljanja kupalištima, privremenim objektima i objektima obalne infrastrukture, dok su s druge strane sidrišta, a posebno nautička, nepravedno zapostavljena. Razlog tome je nedostatak zakonske i podzakonske regulative koja bi omogućila uspješno upravljanje, organiziranje, opremanje i uspostavljanje reda na sidrištima. Posljednjih par godina, tijekom turističke sezone, suočavaju se sa problemom nelegalnog sidrenja duž cijelog crnogorskog primorja, a posebno u Bokokotorskom zaljevu.

S obzirom da RH ima legislativu u pogledu pomorstva i da Upravni odjel za turizam i pomorstvo u Splitsko-dalmatinskoj županiji već duže vrijeme uspješno upravlja i dodjeljuje koncesije za gospodarskog korištenje luka posebne namjene - sidrišta, Matea Dorčić i Frane Radelja prezentirali su iskustva vezana uz zakonsku regulativu, davanje uvjeta prilikom izrade idejnog projekta, ishodovanje lokacijskih dozvola te opremanje, organizaciju i održavanje reda na nautičkim sidrištima. Također, prezentirana je Studija sidrišta kao stručna podloga za dopune i izmjene Prostornog plana Splitsko-dalmatinske županije. U izradi Studije sidrišta sudjelovali su Javna ustanova MORE I KRŠ, Pomorski fakultet u Splitu, Sveučilišni odjel za studije mora i Splitsko-dalmatinska županija (koja je financirala izradu Studije sidrišta).

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore sa sjedištem u Budvi, osnovano je u skladu sa Zakonom o morskom dobru posebnom Odlukom Skupštine Republike Crne Gore, sa zadatkom da zaštiti i unaprijedi korištenje morskog dobra, upravljanje morskim dobrom, zaključivanje ugovora o korištenju morskog dobra, izgradi i održava infrastrukturne objekte za potrebe morskog dobra. Javno preduzeće upravlja cjelokupnom crnogorskom morskom obalom u skladu s planovima, programima i zakonima i podzakonskim aktima koje usvoji Vlada CG.